Kwalifikacja wojskowa 2024
Gmina Szudziałowo
Zgodnie z Obwieszczeniem nr 1/2024 Wojewody Podlaskiego z dnia 12 stycznia 2024 r. określono czas trwania kwalifikacji wojskowej na terenie województwa podlaskiego od dnia 1 lutego do dnia 30 kwietnia 2024 r., od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem dni świątecznych.
Niżej podajemy szczegóły i termin kwalifikacji wojskowej 2024 przydzielony gminie Szudziałowo.
12.02.2024 r. (poniedziałek) godz. 9.30-10.30
Kwalifikacja wojskowa przeprowadzona zostanie w Starostwie Powiatowym w Sokółce ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 8 – (sala konferencyjna I piętro).
Celem kwalifikacji wojskowej jest ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających temu obowiązkowi oraz osób zgłaszających się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, które ukończyły 18 rok życia.
Co to jest kwalifikacja wojskowa i na czym polega?
Kwalifikacja wojskowa, inaczej nazywana również komisją wojskową, to badanie, które ma na celu ocenić przydatność danej osoby do służby wojskowej. Po przeprowadzeniu takiej analizy, każdy otrzymuje jedną z czterech kategorii:
-
kategoria A – zdolny(a) do czynnej służby wojskowej,
-
kategoria B czasowo niezdolny(a) do czynnej służby wojskowej, takie osoby zazwyczaj po 12 lub 24 miesiącach są ponownie wzywane na badanie,
-
kategoria D niezdolny(a) do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej,
-
kategoria E osoba zakwalifikowana do tej grupy jest niezdolna pełnić żadnej służby wojskowej zarówno w czasie pokoju, jak i wojny.
Przypomnijmy, że wezwanie na kwalifikację wojskową nie jest tym samym, co pobór do armii. To dwie różne kwestie, które są mylone. Z pewnością wynika to z faktu, że w 2009 roku oficjalnie takie badanie nazywało się „poborem”.
Kto podlega kwalifikacji wojskowej w 2024 roku
Do osobistego stawienia się przed Powiatową Komisją Lekarską w powyższym okresie zobowiązani są:
-
wszyscy mężczyźni urodzeni w 2005 r. oraz urodzeni w latach 2000-2004, którzy nie posiadają do tej pory określonej zdolności do czynnej służby wojskowej,
-
osoby, które w latach 2022-2023 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
-
osoby, które zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej, i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności, o którym mowa w art. 64 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny przed dniem zakończeniem kwalifikacji wojskowej.
Przed komisją w 2024 roku powinny także stawić się kobiety
-
kobiety urodzone w latach 1997-2005, posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej,
-
kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2023/2024 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (analityka medyczna, farmacja, lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne, weterynaria).
Do stawienia się do kwalifikacji wojskowej wzywa się osoby, które ukończyły 18 lat życia, niezależnie od posiadanych kwalifikacji i wykształcenia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Każda osoba, która ma obowiązek stawić się przed komisją, otrzyma imienne wezwanie od Wójta Gminy Szudziałowo z informacją o terminie i miejscu, w którym powinna się stawić oraz dokumentach, które powinna ze sobą zabrać.
Jakie dokumenty trzeba ze sobą zabrać na komisję wojskową?
Wszystkie osoby, które dostały imienne wezwanie po raz pierwszy powinny zabrać ze sobą następujące dokumenty:
-
dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość,
-
dokumentację medyczną,
-
dokumenty potwierdzające wykształcenie lub posiadane kwalifikacje zawodowe albo zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki.
Ci, którzy już brali udział w kwalifikacji, zobowiązani są ze sobą przynieść dokument tożsamości, aktualną dokumentację medyczną oraz wyniki badań specjalistycznych z ostatnich 12 lub 24 miesięcy oraz książeczkę wojskową.
Co zrobić, kiedy stawiennictwo przed komisją wojskową jest niemożliwe?
W sytuacji kiedy dzień i godzina pojawienia się przed komisją nie pasuje z ważnych przyczyn losowych, należy zawiadomić o tym Urząd Gminy w Szudziałowie (nr telefonu podany jest w zawiadomieniu) najpóźniej w dniu wskazanym w wezwaniu i wyjaśnić powody absencji. Wówczas zostanie wyznaczona nowa data.