Plan dystrybucji preparatów stabilnego jodu w postaci tabletek jodku potasu na wypadek wystąpienia zdarzenia radiacyjnego

 

Informujemy, że Gmina Szudziałowo przyjęła „Plan dystrybucji preparatów stabilnego jodu w postaci tabletek jodku potasu na wypadek wystąpienia zdarzenia radiacyjnego”.

W związku z tym, prosimy mieszkańców gminy  o zapoznanie się z rozmieszczeniem punktów wydawania preparatu, zgodnie z miejscem zamieszkania/zameldowania oraz tabelą dawkowania.

Przyjęty plan ma charakter działania prewencyjnego, aby w przypadku wystąpienia zdarzenia radiacyjnego, mieli Państwo świadomość gdzie się zgłosić oraz w jaki sposób odbywa się wydanie preparatu.

W przypadku kiedy dojdzie do ww. zdarzenia będzie ono komunikowane w mediach, a po wydaniu zarządzenia Wojewody  Podlaskiego, także za pośrednictwem mediów lokalnych z określeniem rozpoczęcia wydawania preparatów na terenie gminy Szudziałowo.

Wyznaczone zostały punkty wydawania preparatów jodowych:

  1. Szkoła Podstawowa w Szudziałowie, Szudziałowo ul. Szkolna 1 – dla mieszkańców: Szudziałowo
  2. Szkoła Podstawowa w Babikach, Babiki 22A – dla mieszkańców: Babiki; Chmielowszyzna; Grzybowszczyzna; Horczaki; Knyszewicze; Minkowce; Miszkieniki Wielkie; Suchynicze; Szczęsnowicze; Usnarz Górny; Wojnowce; Zubrzyca Mała; Zubrzyca Wielka.
  3. Urząd Gminy Szudziałowo, Szudziałowo ul. Bankowa 1 – dla mieszkańców: Boratyńszczyzna; Brzozowy Hrud; Harkawicze; Jeziorek; Klin; Kozłowy Ług; Lipowy Most; Łaźnisko; Markowy Wygon; Nowe Trzciano; Nowinka; Nowy Ostrów; Ostrówek; Ostrów Północny; Pierożki; Poczopek; Podłaźnisko; Rowek; Słoja; Słójka; Słójka-Borowszczyzna; Sosnowik; Stare Trzciano; Sukowicze; Talkowszczyzna; Wierzchlesie; Biały Ług; Suchy Hrud.

Wyszczególnienie osób wg rocznika

Dawka

Młodzież powyżej 12 lat + dorośli do 60 lat

2 tabletki = 100 mg

Dzieci od 3 do 12 lat

1 tabletka = 50 mg

Dzieci od miesiąca do 3 lat

½ tabletki = 25 mg jodu

Noworodki i niemowlęta młodsze niż 1 miesiąc

¼ tabletki =  12,5 mg jodu

Kobiety w ciąży i karmiące piersią

2 tabletki = 100 mg

 

Skip to content