SKARBY SZUDZIAŁOWSKIEJ GMINY- SPICHLERZE I PIWNICZKI

SKARBY SZUDZIAŁOWSKIEJ GMINY- SPICHLERZE I PIWNICZKI

W ostatnią październikową niedzielę, w Gminnym Ośrodku Animacji Kultury i Rekreacji w Szudziałowie  odbyło się podsumowanie Projektu ph ‘Skarby szudziałowskiej gminy-spichlerze i piwniczki”, który otrzymał dofinansowanie w ramach programu Działaj Lokalnie 2020.

Głównym celem Projektu była promocja tradycyjnych obiektów małej architektury podlaskiej wsi – piwniczek i spichlerzy, ich walorów i potencjału, poprzez aktywizację do wspólnych działań mieszkańców Gminy Szudziałowo.

W ramach realizacji projektowych działań został przeprowadzony konkurs na najlepiej zachowane i zadbane piwnice i spichlerze, znajdujące się w obrębie gospodarstw na terenie Gminy Szudziałowo, odbyły się również spotkania kulinarne podczas których uczestnicy doceniając owoce z przydomowych sadów, przygotowali wspólnie „lokalny produkt kulinarny”.  

Dzięki zaangażowaniu realizatorów – Klubu Współczesnej Kobiety i Gminnego Ośrodka Animacji Kultury i Rekreacji, wolontariuszy oraz uczestników Projektu, w oparciu o materiały zebrane podczas realizacji konkursu „Skarby szudziałowskiej gminy – spichlerze i piwniczki” została wydana publikacja.

Publikacja ta powstała, aby zaprezentować tradycyjne, najlepiej zachowane i utrzymane piwnice i spichlerze, które do dnia dzisiejszego pełnią swoje ważne funkcje w gospodarstwach wiejskich. Uchylając kolejne strony, można poznać nie tylko architektoniczne perełki małej architektury podlaskiej wsi, lecz także wyjątkowe skarby które kryją się we wnętrzach wiekowych piwnic i spichlerzy. Przepisy na wyśmienite domowe przetwory z gwarancją smaku: marynaty, kiszonki, konfitury, nalewki…

Ze względów bezpieczeństwa spotkanie zostało zorganizowane z uwzględnieniem obowiązującego reżimu sanitarnego.

Skip to content