Ewidencja i kontrola zbiorników bezodpływowych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków
Zgodnie z art. 3 ust 3 ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ( Dz.U. z 2019r., poz. 2010 t.j.), gminy mają obowiązek prowadzenia ewidencji :
1) Zbiorników bezodpływowych w celu kontroli częstotliwości ich opróżniania oraz w celu opracowania planu rozwoju sieci kanalizacyjnej;
2) Przydomowych oczyszczalni ścieków w celu kontroli częstotliwości i sposobu pozbywania się komunalnych osadów ściekowych oraz w celu opracowania planu rozwoju sieci kanalizacyjnej;
3) Umów zawartych na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości w celu kontroli w celu kontroli wykonywania przez właścicieli nieruchomości i przedsiębiorców obowiązków wynikających z ustawy.
W związku z powyższym zwracamy się do mieszkańców Gminy Szudziałowa o wypełnienie druku zgłoszenia posiadanego zbiornika bezodpływowego ( szamba) lub przydomowej oczyszczalni ścieków i dostarczenie go do Urzędu Gminy Szudziałowo.
Jednocześnie informujemy, że pracownicy Urzędu Gminy Szudziałowo będą kontrolować umowy oraz rachunki potwierdzające wywóz nieczystości ciekłych, ponieważ zgodnie z art. 6 ust 1 ww. ustawy (ucpg ) właściciele nieruchomości, którzy pozbywają się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych są obowiązani do udokumentowania w formie umowy korzystania z usług wykonywanych przez przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych, poprzez okazanie takich umów i dowodów uiszczania opłat za te usługi.
Zgodnie z art. 9u ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach Wójt Gminy sprawuje kontrolę przestrzegania i stosowania przepisów ustawy; do kontroli stosuje się przepisy art. 379 i art. 380 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. – Prawo ochrony środowiska ( POŚ).
Ponadto zgodnie z art. 363 ww. ustawy POŚ, Wójt może, w drodze decyzji nakazać osobie fizycznej, której działanie negatywnie oddziałuje na środowisko wykonanie w określonym czasie czynności zmierzających do:
1). ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko i jego zagrożenia;
2). przywrócenia środowiska do stanu właściwego.
Informujemy, iż osoby które nie mają jeszcze podpisanych umów na opróżnianie zbiorników bezodpływowych powinny to uczynić niezwłocznie, gdyż w pierwszej kolejności przy kontroli będą sprawdzane umowy oraz rachunki potwierdzające wywóz nieczystości ciekłych.
Wykaz podmiotów prowadzących działalność w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych z terenu gminy Szudziałowo:
1 . „ITERHS Helena Henryka Chociej", Sokolany 1, 16-100 Sokółka, tel. 85 711 13 17
2. „WC Serwis"Sp. z o.o Sp. Komandytowa, ul. Szybowa 2, 41- 808 Zabrze, tel. 32- 278 45 31
3. „MILATRANS" PL. Lucyna Borowska Łyski, ul. Serwisowa 1, 16-070 Choroszcz, tel. 85 651 27 12
4. Urząd Gminy Szudziałowo ul. Bankowa 1,16-113 Szudziałowo, tel. 85 722 14 04
Rejestr Działalności Regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalny od właścicieli nieruchomości z terenu Gminy Szudziałowo.
Zgodnie z art. 9 c, w związku z art. 9 b ustawy z dnia 13 września 1996r o utrzymaniu czystości i porządku w gminach( Dz.U.2019r. poz. 2010t.j.) oraz niektórych innych ustaw działalność w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości jest działalnością regulowaną w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004r o swobodzie działalności gospodarcze j( Dz.U. z 2018r poz. 398 ze zm.).
Rejestr działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości z terenu Gminy Szudziałowo tworzy i prowadzi Wójt Gminy Szudziałowo. Przedsiębiorca odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości z trenu gminy Szudziałowo jest obowiązany do uzyskania wpisu do rejestru. Wpisu do rejestru oraz zmiany wpisu w rejestrze dokonuje Wójt Gminy Szudziałowo na pisemny wniosek przedsiębiorcy.
Wniosek o wpis do rejestru powinien zawierać:
1. nazwę firmy, oznaczenie siedziby i adres lub imię , nazwisko i adres przedsiębiorcy,
2. numer identyfikacji podatkowej ( NIP),
3. numer identyfikacji REGON, o ile przedsiębiorca taki numer posiada,
4. określenie rodzaju odbieranych odpadów komunalnych.
Do wniosku o wpis do rejestru działalności regulowanej dołącza się:
1. dowód uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 50,00zł,
2. oświadczenie o spełnieniu warunków wymaganych do wykonania działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości.
Oświadczenie to powinno zawierać także:
1. firmę, oznaczenie siedziby i adres lub imię, nazwisko i adres przedsiębiorcy,
2. oznaczenie miejsca i datę złożenia oświadczenia,
3. podpis przedsiębiorcy lub osoby uprawnionej do reprezentowania przedsiębiorcy ze wskazaniem imienia i nazwiska oraz pełnionej funkcji.
Wpis jest dokonany z terminie 7 dni od dnia wpływu do organu kompletnego wniosku razem z oświadczeniem i poświadczeniem wniesienia opłaty skarbowej.
Przedsiębiorca jest obowiązany zgłosić zmianę danych wpisanych do rejestru w terminie 14 dni od dnia zajścia zdarzenia, które spowodowała zmianę tych danych.
Zmianę wpisu do rejestru działalności regulowanej można dokonać na wniosek przedsiębiorcy i wymaga opłaty skarbowej w kwocie 50% stawki określonej dla dokonujących wpisu po raz pierwszy, czyli 25,00 zł.
Wykreślenie z rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości odbywa się zgodnie z zapisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wykreślenie może mieć miejsce na wniosek przedsiębiorcy lub w przypadku gdy Urząd Gminy Szudziałowo stwierdzi rażące nieprawidłowości w wykonywaniu działalności objętej wpisem, bądź gdy przedsiębiorca poświadczył nieprawdę w oświadczeniu. Powody wykreślenia z rejestru podaje również ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Wpis jest dokonany z chwilą zamieszczenia danych w rejestrze. Wzór wniosku i oświadczenia dostępny jest poniżej .
Oświadczenie ,Rejestr , Wniosek – można pobrać w zakładce Pliki do pobrania